Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'kalendar_dny_init' not found or invalid function name in /data/cust/starokatolici/archive/old.starokatolici.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'kalendar_textdomain' not found or invalid function name in /data/cust/starokatolici/archive/old.starokatolici.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Archiv webu - Starokatolická církev v ČR » Informace a odkazy

Informace a odkazy

Kabinet starokatolické teologie při HTF UK

Kabinet starokatolické teologie při Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze poskytuje teologické vzdělání v oboru Starokatolická teologie pro budoucí duchovní Starokatolické církve v ČR a pro angažované laiky.

Vznik samostatného akademického pracoviště a samostatného studijního oboru byl logickým výsledkem mnohaleté úzké spolupráce z Husitskou teologickou fakultou University Karlovy v Praze, kde se tradičně vzdělávali budoucí starokatoličtí duchovní. Husitská teologická fakulta poskytuje studentům starokatolické teologie výuku neprofilových teologických předmětů (např. biblistika, staré jazyky, apod.), interní a externí vyučující Kabinetu starokatolické teologie pak zajišťují výuku profilových předmětů (starokatolická dogmatika, liturgika, dějiny starokatolictví, apod.).

Kabinet starokatolické teologie udržuje dobré vztahy a spolupráci s ostatními starokatolickými teologickými pracovišti v Evropě (Bern, Bonn, Utrecht, Varšava), podporuje studijní pobyty českých studentů v zahraničí a hostování zahraničních teologů v Praze.

Vyučované studijní obory

  • Starokatolická teologie – bakalářské studium (Bc.)
  • Starokatolická teologie – navazující magisterské studium (Mgr.)
  • Starokatolická teologie – rigorozní řízení (ThDr.)

Akademičtí pracovníci (interní a externí)

  • biskup ThMgr. Dušan Hejbal – vedoucí, systematická teologie, liturgika, teologická propedeutika
  • prof. David R. Holeton, Ph.D., Th.D. – liturgika
  • ThDr. Petr Jan Vinš – církevní dějiny a dějiny starokatolictví, spirituální teologie
  • ThLic. Richard Tůma – morální teologie
  • ThLic. Cezary Mizia, Dr. – praktická teologie

Zahraniční starokatolická akademická pracoviště