Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'kalendar_dny_init' not found or invalid function name in /data/cust/starokatolici/archive/old.starokatolici.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'kalendar_textdomain' not found or invalid function name in /data/cust/starokatolici/archive/old.starokatolici.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Archiv webu - Starokatolická církev v ČR » Historie starokatolické obce v Desné

Historie starokatolické obce v Desné

Sledujete-li mapu naší vlasti až k jejím severním hranicím, najdete tam uprostřed zeleně na soutoku dvou horských říček městečko Desná. Pokud je navštívíte, poznáte, že vypadá stejně, jako na mapě, uprostřed zelených lesů, v této výšce ještě příliš nezničených průmyslovými exhalacemi. Po kopcích jsou malebně rozházeny roubené chalupy, údolí obou říček i potoků lemují domy a domky, od zdobných secesních vil až po „nezbytné“ paneláky, a samozřejmě starší i novější sklárny a brusírny.

Téměř ve středu obce, proti nádraží a proti místnímu kinu, na kopci, porostlém břízami, Vás upoutá věž kostela. I on nese na svých bedrech tíhu všeho, co Desná i celý okolní kraj prožil a prožívá. Vystoupíme-li nyní na Březový vrch a navštívíme-li kostel, zasvěcený Nanebevstoupení Páně, můžeme se v něm seznámit nejen s historií Desné, Sudet, či historií Starokatolické církve, ale můžeme zde uvažovat o současnosti či přemýšlet o budoucnosti.

Kostel Nanebevstoupení Páně v Desné patří Starokatolické církvi v ČR. Dějiny církve v naší zemi jsou silně spjaty s naším severním pohraničím a dějiny desenské farnosti jsou toho nejlepší ukázkou. Obráží se tu i historie městečka Desná. Kdysi krásný, dnes bohužel více než stoletým zubem času poznamenaný kostel byl kdysi srdcem nejpočetnější starokatolické obce v C.a.K. Rakousku. Zatímco jeho novogotickou stavbu poškozoval mráz, deště i vichřice, farnost byla devastována vichřicemi válek a převratů. Roky 1939, 1945, 1948, 1968, a vlastně celé období až do svobody devadesátých let vyháněly lidi – z domovů, z kostelů, ze společenství. Jak žaluje opadaná omítka i zdevastovaná, donedávna neobyvatelná budova fary, ani dnes není přežití snadné. Politické klima v naší zemi církvím nefandí a nadřazuje hodnoty spotřební nad duchovními. I vztahy s krajany, kteří občas navštěvují svou bývalou domovinu, jsou vládnoucí garnituře spíše trnem v oku. Přesto však nejen desenská obec, ale celá naše církev znovu ožívají. Lidé, mnohdy lidé mladí, nacházejí svou cestu ke kostelu, k Bohu, k víře. Křty a svatby převyšují počet pohřbů, noví bohoslovci začínají studovat i působit ve farnostech.

Dějiny však pokračují a ústí vždy do naší současnosti. Krásná, ale drsná příroda Jizerských Hor i blízkých Krkonoš stále přitahuje. V létě turisty, kterým zadumaná hloubka hor a lesů nabízí jedna z nejkrásnějších míst v Evropě, v zimě jsou k dispozici běžecké tratě, sjezdovky i skokanské můstky jak v Desné, tak v jejím nejbližším okolí. A turistika, lyžování a ubytování sem také lákají čím dál více návštěvníků z Čech i ze světa.

Jistým světélkem je v dnešní době vznik Euroregionu Nisa, který organizuje a koordinuje akce v mnoha odvětvích a do jehož činnosti je vedle mnoha obcí Německa, Polska a Čech zapojena i Desná.