Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'kalendar_dny_init' not found or invalid function name in /data/cust/starokatolici/archive/old.starokatolici.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'kalendar_textdomain' not found or invalid function name in /data/cust/starokatolici/archive/old.starokatolici.cz/wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
Archiv webu - Starokatolická církev v ČR » Kdo jsme

Kdo jsme

Farní obec Starokatolické církve ve Zlíně je jednou z mnoha starokatolických farností a filiálních obcí v České republice. Zlínská obec není historickou farností, resp. filiální obcí a její dějiny jsou poměrně krátké.

Východní Morava nebyla starokatolictvím zasažena, a to z důvodu absence německých církevních obcí, které byly nositelkami starokatolického hnutí. Historicky v obvodu nynějšího Zlínského kraje neexistovala žádná starokatolická církevní obec.

Tento stav se změnil až v roce 1999. V tomto roce se několik mladých křesťanů přihlásilo ke starokatolické církvi a záhy založili Starokatolické společenství Zlín. K tomuto společenství se v následujících letech přidávali další lidé, kteří se buď stali starokatolíky nebo jsou sympatizanty starokatolické církve.

Prvním duchovním určeným pro správu vznikající starokatolické církevní obce ve Zlíně byl biskupem Dušanem Hejbalem v roce 1999 jmenován Bernard M. Růžička, který zde působil do léta roku 2002. Poté vykonával duchovní správu Jan Vodák, a to až do podzimu roku 2003, kdy byl na kněze vysvěcen Pavel B. Stránský, který převzal administrování obce od listopadu 2003.

V roce 2000 byla společností Pohřebnictví Zlín, s. r. o., starokatolické obci ve Zlíně zapůjčena hřbitovní kaple a rodinná hrobka rodiny Seilern-Aspang ve Štípě. Tato kaple byla takřka 50 let uzavřena a nepřístupná veřejnosti. Kapli 14. října 2000 benedikoval biskup Dušan Hejbal jako zasvěcenou Kristovu vzkříšení. Od té doby nese název Kaple Vzkříšení Nejsvětějšího Spasitele (Kristova vzkříšení).

V roce 2001 bylo zlínské společenství oficiálně zaregistrováno na Ministerstvu kultury ČR jako Filiální obec Starokatolické církve ve Zlíně.

Od roku 2009 je zlínská obec z rozhodnutí synodní rady Starokatolické církve v ČR obcí farní.