«

»

Slavnostní bohoslužba u sv. Vavřince jako poděkování za službu biskupa Dušana Hejbala

IMG_6619Ve středu 29. června na slavnost apoštolů Petra a Pavla se v katedrálním chrámu sv. Vavřince konala velká slavnostní bohoslužba významná hned z několika důvodů. Konala se totiž v den, kdy náš biskup Dušan Hejbal oslavil 45 let od svého kněžského svěcení, loučil se touto bohoslužbou také jako úradující biskup před svým odchodem do emeritury dne 16. července a děkoval Pánu za milost, kterou mu prokázal během všech let své služby v církvi a Bohu. Při takové bohoslužbě samozřejmě nemohli chybět zahraniční a ekumeničtí hosté.

Kázání se tak při této eucharistické slavnosti ujal arcibiskup Utrechtu Joris Vercammen, který velmi milými slovy také shrnul práci biskupa Dušana i v rámci Mezinárodní biskupské konference. Dále se z biskupů Utrechtské unie této slávy zúčastnili rakouský emeritní biskup John Okoro, úřadující rakouský biskup Heinz Lederleitner, švýcarský biskup Harald Rein a biskup z holadského Haarlemu Dick Schoon. Z ekumenických hostů byli přítomni například předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr, který také pronesl pár přátelských slov v závěru bohoslužby, dále biskup Jednoty bratrské Jan Klas, patriarcha Československé husitské církve Tomáš Butta, první místopředseda Ekumenické rady církví Daniel Ženatý a zastoupena byla i Pravoslavná církev.

Kromě již výše zmiňovaných řečníků při bohoslužbě za celou církev biskupovi Dušanovi poděkovala i místopředsedkyně synodní rady Eva Pudilová a přečetl se i pozdrav dalšího emeritního rakouského biskupa Bernarda Heitze, který byl hlavním světitelem při biskupském svěcení našeho biskupa 27. září 1997.

Dušan Hejbal stál tak v čele církve jako její biskup takřka 20 let a za tu dobu toho pro církev i pro věřící mnoho udělal a zajisté ještě udělá. Loučíme se s ním sice jako s úřadujícím biskupem, ale v pražské farnosti bude dál vykonávat svou službu administrátora obce a hlavně dál zůstane biskupem, který stejně jako dřív tu bude pro nás. Patří mu náš velký dík a také naše modlitby, aby mu Pán dál dával sílu všechno zvládat.

Svými modlitbami také budeme provázet i biskupa elekta Pavla Benedikta Stránského, aby mu byl Bůh pomocníkem v začátcích jeho biskupské služby, stejně tak všechny další dny, kdy nás jako pastýř povede vstříc k dalšímu období Starokatolické církve v ČR.

Ať náš Pán střeží kroky našich biskupů!